Google Chrome Şifre Yöneticisi Nasıl Kullanılır?

Şifrelerinizi yönetmek, görüntülemek, silmek ve kaydetmek için Google Chrome'un şifre yöneticisini nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.

Bu makalede, Chrome tarayıcısındaki Google Hesabınız üzerinden Google Şifre Yöneticisi'ni nasıl bulabileceğinizi, yönetebileceğinizi ve yapılandırabileceğinizi detaylı bir şekilde açıklayacağız. Ayrıca, şifrelerinizi değerlendirmek için 'Şifre Güvenliği'ni nasıl kullanabileceğinize dair talimatlar da bulunmaktadır.

Google Şifre Yöneticisi ile Şifre Yönetimi

Şifrelerinizi etkili bir şekilde yönetmek için Google Chrome tarayıcınızı açın ve aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Google Hesabınız ile oturum açtıktan sonra Ayarlar > Otomatik doldurma ve şifreler > Google Şifre Yöneticisi adımlarını takip edin.
 2. Hesabınızı ve şifrenizi görüntülemek istediğiniz siteyi seçin. İstediğiniz hesabı bulmak için arama işlevini de kullanabilirsiniz.
 3. Hesap sayfasında parolayı görüntülemek için sağ tarafındaki ok'u tıklayın. Parolayı veya e-posta adresini kopyalamak için 'Kopyala' simgesini kullanabilirsiniz.
 4. Bir hesabın e-posta adresini veya şifresini düzenlemek isterseniz, 'Düzenle' seçeneğini tıklayın. Düzenleme işlemi tamamlandığında 'Kaydet' seçeneğini kullanmayı unutmayın.
 5. Bir şifreyi silmek ve Şifre Yöneticisi'nden kaldırmak isterseniz, 'Sil' seçeneğini tıklayın. Silme işlemini onaylamak için tekrar 'Sil' seçeneğini kullanın.

Şifre Yöneticisi Ayarları

Google Şifre Yöneticisi, çeşitli yapılandırma seçeneklerine sahiptir ve bu seçenekleri Ayarlar aracılığıyla özelleştirebilirsiniz.

 1. Ana Parola Yöneticisi sayfasından 'Ayarlar' seçeneğini (dişli simgesi) tıklayın.
 2. Şifreleri otomatik olarak kaydetmek istiyorsanız, 'Şifreleri kaydetmeyi öner' seçeneğini açın.
 3. Google Şifre Yöneticisi'ni kullanmak istemiyorsanız, 'Şifreleri kaydetmeyi öner' seçeneğini kapatın.
 4. Web sitelerinde otomatik oturum açmayı etkinleştirmek isterseniz, 'Otomatik oturum açma' seçeneğini tıklayın.
Not: Otomatik oturum açmayı kapatırsanız, ancak 'Şifreleri kaydetmeyi öner' seçeneğini etkinleştirdiyseniz, Chrome kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi hatırlar, ancak oturum açma işlemini manuel olarak gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Google Şifre Yöneticisi'nde kayıtlı şifreleriniz varsa ve Google'ın sizi bilgilendirmesini istiyorsanız, 'Şifre uyarıları' seçeneğini kullanabilirsiniz.

Google Şifre Yöneticisi ayrıca şifreleri içe veya dışa aktarmanıza da olanak tanır. İçe Aktar veya Dışa Aktar seçeneklerini kullanarak talimatları takip edebilirsiniz.

Parola Güvenliği Nasıl Kullanılır?

Google Şifre Yöneticisi, şifrelerinizin güvenliğini kontrol etmenize yardımcı olan bir araç içerir. Şifrenin güvenliğini ve tekrarlanıp tekrarlanmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ana Parola Yöneticisi sayfasından 'Parola Güvenliğine Git' seçeneğini tıklayın.
 2. 'Şifreleri Kontrol Et' seçeneğini kullanın. Google hesabınızın şifresini girmeniz istenebilir.
 3. Raporda güvenliği ihlal edilmiş, yeniden kullanılmış veya zayıf şifrelerle ilgili bilgilere ulaşacaksınız. Daha fazla bilgi almak veya şifrelerinizi değiştirmek için ilgili kategoriyi seçebilirsiniz.

Eğer tarayıcınızın şifrelerinizi saklamasından rahatsızsanız, üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanmayı değerlendirebilirsiniz. Herhangi bir ürünün güvenliğini değerlendirmek ve kullanıcı yorumlarını okumak için zaman ayırarak ihtiyacınıza uygun bir ürünü seçmek önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

 • Google Şifre Yöneticisini nasıl devre dışı bırakabilirim?
  Google Şifre Yöneticisi'ni Chrome tarayıcınızda devre dışı bırakmak için, sağ üst köşede bulunan 'Diğer' (üç nokta) düğmesini tıklayın. Ardından 'Ayarlar' > 'Otomatik Doldur' > 'Şifreler' seçeneklerini tıklayın ve 'Şifreleri Kaydetmeyi Teklif Et' seçeneğini kapatın.

Google Şifre Yöneticisi ne kadar güvenli?

Google Chrome'daki Şifre Yöneticisi, bazı güvenlik açıkları içerebilir. Örneğin, cihazınıza erişimi olan herkesin tüm şifrelere erişimi olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle cihaz güvenliğiniz büyük önem taşır.